Začínáme jako krcha

Vítám tě mezi Krchy,

mezi rasu pro kterou nejsou hrdost a čest prázdné pojmy tak jako pro zbytek vesmíru. Do rasy, která byla stvořena, aby vládla celému vesmíru a do rasy, kde každá matka ukládá svoje dítě do kolébky s válečnou písní místo ukolébavky a...

Nu dost vychvalování se a teď trošku pomoci a rad, aby ses v hraní rychle zorientoval. Začínáš s troškou Lt (základního platidla celého NaRu), surovin a domácí planetou s pár obyvateli kteří, když se jako správný vládce postaráš, se budou rychle množit a pomohou ti s další kolonizací vesmíru.

Teď se ale vraťme k domácí planetě,

Je to nejen planeta, na které jediné budeš vždy v bezpečí (je nenapadnutelná), ale je hlavně vzorem ideální planety pro naši rasu. Při tvém vstupu do hry pro ni byl vytvořen nový HS (hvězdný systém dále jen HS) kolem Rudého trpaslíka (opět ideální hvězdná soustava) a je na nejlepší pozici v HS (pozice 11 na oběžné dráze dává tvé planetě nejvyšší možnou spokojenost 126%, každá další pozice nahoru i dolů snižuje tuto spokojenost dolů). Aby se ti obyvatelé na tvé domácí i na dalších planetách množili musí být nejen spokojeni s planetou, ale musí mít ubytování, práci a dost zábavy (kultury). Proto se snaž nastavit vše na 100%.

Domovská planeta je jako jediná zpočátku již zastavěna, ale pokud vám nebude vyhovovat složení budov, pak můžete některé zbourat a nové postavit, ale to bych doporučoval až získáte více zkušeností.

Další planety

Ze začátku hry máš každých 23 hodin nárok na osídlování další planety, takže hned teď můžeš osídlit druhou, doporučil bych ti, aby sis našel co nejpodobnější planetu tvé domovské. Co největší, pokud možno hornatou a s co největší spokojeností (vše uvidíš při kliknutí na mapě a doporučuji pečlivě proklikat). Pokud možno co nejblíž tvé domácí planetě (čas potřebný na vzdálenost letu se ti taky nabízí v menu mapy) a velká vzdálenost tě bude, zvlašť teď ze začátku, pěkně svazovat. Ideální vzor konečného zastavění je stejné jako u domácí, ale protože ze začátku nebudeš mít tolik obyvatel můžeš tuto planetu použít zatím na výzkum (výzkumák), těžbu fuzolu na vodě (fuzolové naleziště) nebo stvět továrny na výrobky (kariační komplex). Popřípadě na všechny tyto věci zvlášť, když se všechny stavby dají přebourávat.

Hned druhý nebo třetí den není špatné obsadit nějakou vlhkou velkou planetu (kvůli těžbě fuzolu na výrobky).

A tím se dostáváme k ekonomice

Ekonomika je další hybný zdroji tvé expanze. Jak už to bývá, skoro na vše jsou potřeba peníze, v našem případě Lt. Takže se zákonitě dostáváme k ekonomice a k jejich získávání. Naše rasa je rasou válečníků a získávání Lt pro nás není ze začátku moc jednoduché. Lt, co jsi dostal do počátku, brzy dojde a musíš si najít jeho další zdroj, či zdroje. Jedním z prvních je nákup cizích výrobků (jiných ras) a jeho prodej vlastnímu obyvatelstvu (omezeno na počet obyvatel - 1 výrobek na 100 obyvatel denně), kde můžeme využít rozdílu mezi prodejní a nákupní cenou v obchodech. Hned od počátku se dá prakticky nakupovat jen gedrison, jehož prodejní cena na tvých planetách je 38 Lt (čim levněji ho koupíš , tím vic vyděláš).

Další možnost je prodej tebou vytěženého fuzolu či výrobků z něj (na výrobcích se vydělává víc), hned od začátku se dá v kariačních komplexech (výroba je omezena jejich kapacitou) vyrábět frenant (terrané ho prodávají svým obyvatelům za 79 Lt a tebe stojí 3 g fuzolu).

Další zdroje Lt pro tebe jsou: prodej obyvatel (na úplném začátku jsou dražší než později, ale nelze je prodávat před skončením počáteční ochrany) a nebo prodej tebou vyrobených jednotek (zvlášť po škrtičích je velká sháňka, některé rasy totiž nemají letectvo). Tyto oba dva případy, jsou jisté zdroje Lt (jednotky většinou někdo koupí a když ne první den, tak později,což je trošku riziko), ale přináši sebou jednu velkou nevýhodu, hned ve startu ti ubude obyvatel a bohužel zde platí přímá úměra, čím víc jich máš na domácí planetě, tím víc se ti jich množí, takže tyto zdroje Lt si zvaž sám a případně je použij, až když se nějakou chybou ocitneš bez dalších prostředků.

Teď pár tipů do budoucna

Vhodnost planet na zbrojení a množení obyvatel je v tomto pořadí : hornaté, pouštní a skalnaté.

Vhodnost planet na težbu: vlhké a případně vodní s velkou souší kvůli stavbě fůzních elektráren.

Pátým dnem končí ochrana: mysli i na zbrojení. Krcha má pomalejší rozjezd než ostatní rasy a na zajištění potřebného klidu je dobré mít planety pojištěné letectvem (škrtiči), dobře se prodává a v obraně je nedocenitelné. Zbroj ze začátku, pokud možno co nejdříve, z androidů . Protože množení obyvatel je pro Krchu alfou a omegou.

No a základ všeho je nehrát sám, ale vstoupit do fungujícího sdružení, jehož hráči jsou blízko tebe. Sdružení, co má hráče víc jak 24 hodin letu od tebe (a už to je moc) je ti na nic. Dobré sdružení ti pomůže s válkami, radou i s nedostatkem toho, co ti zrovna bude chybět. Ale to platí jen pro platné členy těchto sdružek, tak na to pamatuj.

Případnou vzdálenost tvých planet od sebe, ti pomůžou překlenout ze začátku HB (hvězdné brány) umožňující přesun obyvatel a některých jednotek (s omezenou denní kapacitou) a později TP (teleporty).

Variantou k rozvoji hry a ekonomiky Krchy je se od začátku zaměřit na zisky z výrobků a to znamená hned druhou planetu osídlit velkou a vlhkou a na ní těžit maximum fuzolu a tak postupovat i dál. Mít dost planet k těžbě fuzolu a k tomu přiměřeně planet k množení obyvatel a k výrobě výrobků. Tato varianta je výhodná zvlášť, když se většina hráčů vydá podle prvotního návodu.

Pro vládce připravil CZERT, aktualizoval Cole

 

TOPlist